Magická síla pozornosti

Nikdy nezapomeňte, že vaše pozornost určuje vaši realitu.” – říká Qui-Gon Anakinovi, Star Wars Epizoda 1
Ačkoli zní citát George Lucase jako klišé, má v sobě stopu moudrosti, o které jsem se několikrát přesvědčil.
Vaše pozornost určuje vaši realitu.
Je to něco, nad čím moc nepřemýšlíme, ale zkuste se nad tím teď zamyslet:
  • Když se ráno probudíte a ihned myslíte na to, co všechno hrozného budete muset dnes dělat, budete mít mizerný den. Pokud se ale probudíte a místo toho se soustředíte na to, jak skvělý život máte, budete mít den naopak perfektní.
  • Necháme-li naši pozornost přeskakovat z jedné věci na druhou, budeme mít náročný, problémový a nejspíš neproduktivní den. Pokud se zaměříme na jednu věc a úplně se v ní ztratíme, bude to nejen to nejlepší, ale hlavně nejzábavnější.
  • Pokud se soustředíme na to, že jsme unavení a chceme se rozplácnout před televizí, budeme se dívat na televizi. A to hodně. Věnujeme-li ale pozornost tomu, jak být zdraví a fit, budeme cvičit a dobře jíst.
Možná to zní až moc zjednodušeně, ale je to pravda. Tohle je magická síla soustředění.
Pojďme se podívat na některé způsoby, jak použít soustředění ke zlepšení různých částí vašeho života.
Vše, čím jsme, vzniklo na základě našich myšlenek.” – Buddha
Soustřeďte se na cíl
Z vlastní zkušenosti vím, že zaměření je tím nejdůležitějším, co rozhoduje o tom, jestli dosáhneme cílů nebo vydržíme u vytváření nového návyku. Žádná sebedisciplína, odměna, čistá síla vůle ani motivace (i když je silnou součástí) v tom nefiguruje. Jakmile se vydržíte soustředit na cíl nebo návyk, tím spíš jich dosáhnete.
Nedokážete-li udržet svoji pozornost, ničeho nedosáhnete. Pokud to není úplně jednoduchý cíl, který by se tak jako tak vyplnil. Je to jednoduché.
Proč na pozornosti tolik záleží? Řekněme, že chcete uklidit dům. To je váš cíl na tento měsíc. První den jste naprosto soustředění na to, co chcete. Berete krabice a koše a vyhazujete do nich odpadky. Druhý den jste na tom stejně a zaplníte ještě několik dalších krabic. Dokonce jste už vyčistili dvě celé místnosti! A takhle to pokračuje dalších pár dní. Jste zaměření a dost toho uklidíte.
Jenže zhruba po týdnu práce se rozhodnete, že chcete raději běhat. Začnete se soustředit na běhání a nejenže začnete chodit běhat, ale koupíte si na to i speciální oblečení. Vybavíte se iPodem a čtete běžecké blogy a časopisy. Přestali jste se soustředit na úklid a brzy už se mu moc nevěnujete, protože teď máte v hledáčku běh. Ve skutečnosti jste si zase zaneřádili dům, protože jste koupili nové vybavení, časopisy a knihy.
Já jsem mezitím na rozdíl od vás pozornost udržel a na konci měsíce mám krásný, uklizený dům. Zvládl jsem to.
Proto si stále stojím za tím, že se člověk má vždy soustředit na jeden cíl v danou chvíli. Když máte cílů několik, štěpí vám to pozornost a je pravděpodobné, že svoje cíle nesplníte. Je to možné, ale s takhle rozděleným soustředěním je to mnohem těžší.
I jen s jedním cílem bývá těžké se soustředit. Musíte najít způsoby, jak zůstat pozorní. A tohle jsou jedny z možností, které pomáhají mně:
  • Čtěte o svém cíli, co nejčastěji to jde. Na internetu, blozích, v knihách a časopisech.
  • Dejte si upozornění na zeď, lednici nebo na plochu počítače.
  • Posílejte si upozornění pomocí online kalendáře nebo budíku.
  • Řekněte o tom co nejvíce lidem a dávejte druhým na svém blogu vědět o tom, jak postupujete.
  • Každý den na svém cíli pracujte s upozorněním ve svém kalendáři na každý den.
Zůstaňte soustředění na svůj cíl a už jste napůl vyhráli.
Soustřeďte se na přítomnost
Už jsem o tom dříve psal, ale soustředění se na přítomný okamžik vám může opravdu pomoct. Pomáhá to snížit stress, užívat si víc život a může to zvýšit vaši efektivitu.
Soustředit se na přítomnost spíš než na minulost (“Nemohu uvěřit tomu, že mi tohle řekla!”) nebo na budoucnost (“Co zítra proboha řeknu na tom mítinku?”) není jednoduché a chce to hodně praxe. Už o tom nebudu dál mluvit, ale přečtěte si tyto články (články zatím nejsou přeložené do češtiny – pozn. editora):
Soustřeďte se na nejbližší úkol
Už jste se někdy naprosto ztratili v nějakém úkolu a svět kolem vás zmizel? Přestali jste vnímat čas a byli jste chyceni tím, co děláte? Takhle to vypadá, když věci plynou. Hned máte radost ze života.
Mít práci, kterou milujete, a k tomu dost času pro sebe, povede bezpochyby ke štěstí. Lidé si nejvíce užívají, když jsou naprosto soustředění a pohlcení výzvou, ne když jen pasivně sedí a koukají do blba.
Jak se dostanete do flow? No, chce to trochu praxe, ale prvním krokem je najít si práci, kterou budete zbožňovat. Vážně. Tohle je velice důležitý krok. Objevte koníčky, které vás rozvášňují. Vypněte televizi a jděte ven. Udělejte něco, co vás opravdu rozechvívá.
Dále se musíte zbavit všeho, co vám odvádí pozornost a naprosto se soustředit na jeden cíl, který jste si právě stanovili. Tahle část zabírá nejvíc tréninku. Později o tom napíšu víc.
Soustřeďte se na to pozitivní
Jednou z hlavních dovedností, které jsem se naučil, je být si vědom svých negativních myšlenek. Naučil jsem se to, když jsem přestával kouřit a začínal běhat. Je hodně momentů, kdy to prostě chcete vzdát. Pokud ale tyhle myšlenky nezachytíte včas, budou růst a nakonec od toho skutečně utečete.
Místo toho se soustřeďte na to pozitivní. Přemýšlejte nad tím, jak skvěle se cítíte. Vzpomínejte na jiné, kteří to dokázali, a tím pádem můžete i vy. Přemýšlejte nad tím, jak dobře se budete cítit, až dosáhnete toho, o co se snažíte.
Naučte se vidět to pozitivní v každé situaci. Tohle vás dovede ke štěstí. Znám to ze své zkušenosti. Pokud se nesoustředíte na špatné aspekty svého života, ale na dobré věci. Buďte vděční za to, co vám bylo dáno.
Na co často myslíte? Napište mi to do komentáře.
Jsme tím, na co myslíme a stáváme se tím, po čem toužíme! Díky našim myšlenkám, touhám a zvykům buď vystoupáme na vrchol našeho potenciálu nebo klesneme k trápení a nutnosti se učit.” – J. Todd Ferrier