✨ O projektu
Jako kouč a průvodce na cestách životem jsem poznal, že právě klid je podmínkou jakékoli hlubší změny. A že bez přítomnosti – vědomého bytí tady a teď – se ztrácíme v myšlenkách, očekáváních a strachu. Denně potkávám s tím, že právě ticho a vědomá přítomnost otevírají prostor k léčení, novým rozhodnutím i radosti.
A taky jsem zjistil jednoznačně to, že „pochopit přítomnost nejde jen hlavou“, ale lze ji prožít tělem a srdcem.
Proto jsem vytvořil tento web jako prostor zastavení. Věřím, že klid je podmínkou každé hluboké změny. Rozhodl jsem se zde zpřístupnit tuto verzi knihy Eckharta Tolleho Moc přítomného okamžiku – jako mapu, ke které se lze vracet znovu a znovu.
Každá kapitola obsahuje hluboké vhledy a konkrétní návody, jak žít přítomnost. Doporučuji vám číst pomalu, někdy jen odstavec, někdy jen větu – a nechat ta slova doznít.
V dolní části každé kapitoly najdete odkazy na další a předchozí díl, abyste mohli pohodlně pokračovat, i když vás přivede do čtení třeba vyhledávač.
A dole na této stránce najdete i jednoduché tipy & triky, jak se do přítomnosti vracet během dne.
Michal Z. Zachar
„čaroděj křižovatek“
„Stačí plně přijmout tento okamžik. Když to uděláte, najdete hluboký vnitřní klid.“
Tato kapitola slouží jako brána. Nechává čtenáře nahlédnout do souvislostí vzniku knihy Moc přítomného okamžiku a jejího nečekaného celosvětového dopadu. Eckhart Tolle v ní sdílí, že skutečnou motivací ke vzniku tohoto „pracovního“ výtahu nebyla potřeba učit, ale odpověď na stovky prosby čtenářů: „Jak to, co jsi napsal, můžeme žít každý den?“
Najdete zde jemný návod, proč se ke čtení této knihy přistupuje jinak – a jaký prostor je v ní určen pro vnitřní ticho místo myšlenek.
2. VĚDOMÍ: OSVOBOZENÍ OD BOLESTI aneb PŘESTAŇTE PŮSOBIT BOLEST V PŘÍTOMNOSTI
Bolest není nutná – většina utrpení vzniká odporováním tomu, co právě je. Tato kapitola odhaluje principy emočního těla a jeho rozpouštění skrze vědomé pozorování. Učí, že odmítání přítomného okamžiku nás udržuje v pasti minulosti a nutkavého myšlení. Osvobození přichází s přijetím, bdělostí a schopností nevstupovat do tance emocí.3. ŽIVOT V PŘÍTOMNÉM OKAMŽIKU aneb NEHLEDEJTE SVÉ JÁ VE SVÉ MYSLI
Přítomný okamžik není jen mostem k Bytí – je samotným domovem, který jsme zapomněli. Tato kapitola vede čtenáře k pochopení, že čas je iluze mysli, zatímco skutečný život se odehrává pouze tady a teď. Jen v přítomnosti mizí problémy, utrpení a nepravé já – a objevuje se vnitřní klid, jasnost a radost z obyčejného bytí.
4. STRATEGIE VYHÝBÁNÍ SE PŘÍTOMNÉMU OKAMŽIKU aneb ZTRÁTA PŘÍTOMNÉHO OKAMŽIKU: ZÁKLADNÍ SEBEKLAM
6. VNITŘNÍ TĚLO aneb BYTÍ JE VAŠE NEJHLUBŠÍ JÁ
Šestá kapitola odemyká tělo jako bránu k přítomnosti. Ukazuje, že klíčem k osvícení není popření tělesnosti, ale naopak hluboké zakořenění v tělesném prožitku – vědomé vnímání energie, života a klidu uvnitř nás. Vnitřní tělo se stává ukazatelem k Bytí a zároveň štítem před chaosem mysli. Pozornost obrácená dovnitř mění náš vztah ke zdraví, stárnutí i vztahům. Cesta k sobě začíná ve vlastním těle.7. BRÁNY DO SFÉRY NEVIDITELNÉHO BYTÍ aneb VSTUPTE HLUBOKO DO SVÉHO TĚLA
Sedmá kapitola odemyká nové vrstvy vnímání: ticho, prostor, přítomný okamžik – to vše se stává branami k neviditelnému Bytí. Učí nás přejít z mentální aktivity do prostoru čistého vnímání, kde není rozdíl mezi vnitřním a vnějším. Zdroj, který oživuje vše živé, přestává být konceptem – stává se žitou skutečností. Opravdová přítomnost začíná tam, kde končí potřeba chápat.V této kapitole zkoumáme, proč žádná forma – včetně radosti, úspěchu, vztahu či těla – nemůže být základem trvalého štěstí. Naučíme se, že odpor vůči realitě vytváří veškeré utrpení a že v přijetí pomíjivosti se rodí pravý klid. Osvobození nepřichází, když zvítězíme nad temnotou – ale když ji necháme projít skrze sebe bez odporu. Trvalý mír není v budoucnosti, ale v bezčasé přítomnosti, kde soucit není čin, ale stav bytí.
Zastavte boj. Zastavte útěk. A všechno se začne proměňovat.
Právě tady najdeš návody k vnitřní transformaci, které ti umožní zakoušet klid za štěstím i neštěstím. Autor krok za krokem ukazuje, jak pracovat s nemocí, bolestí, odporující myslí i starými vzorci utrpení, které si možná ani neuvědomujeme. Tato kapitola je tak trochu svatým grálem přítomnosti – místem, kde se filosofie Tolleho knihy stává živou praxí.
Pracovní kniha tě zve k tomu, abys přestal jen číst – a začal žít to, co už dávno v hloubi sebe víš.